Αρχική σελίδα » Μεταπτυχιακές Σπουδές » Παλαιό πρόγραμμα σπουδών Φυσικής Περιβάλλοντος

Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ

Το Α' εξάμηνο περιλαμβάνει 5 υποχρεωτικά μαθήματα

Ατμοσφαιρική κυκλοφορία - Ηλιακή και γήινη ακτινοβολία

Θερμοδυναμική της ατμόσφαιρας - Μεταφορά θερμότητας

Δυναμική των ρευστών

Μέθοδοι ανάλυσης δεδομένων
1.5
Προβλήματα οριακών τιμών- Αριθμητική ανάλυση
1.5

Β' ΕΞΑΜΗΝΟ

Το Β' εξάμηνο περιλαμβάνει τα παρακάτω 8 μαθήματα επιλογής από τα οποία οι φοιτητές οφείλουν να επιλέξουν τα 5.

Ατμοσφαιρική Φυσική και Χημεία

Φυσική Ατμοσφαιρικού Οριακού Στρώματος

Μέθοδοι και όργανα περιβαλλοντικών μετρήσεων
Κλίμα-Κλιματικές διακυμάνσεις

Δυναμική της Ατμόσφαιρας

Συνοπτική Μετεωρολογία
Φυσική Ωκεανογραφία

Φυσική δομημένου περιβάλλοντος

Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ

Το Γ' εξάμηνο περιλαμβάνει τα παρακάτω 8 μαθήματα επιλογής από τα οποία οι φοιτητές οφείλουν να επιλέξουν τα 4.

ΔΜ
Φυσική μέσης και ανώτερης ατμόσφαιρας

Αρχές και εφαρμογές τηλεπισκόπησης

Φαινόμενα μέσης κλίμακας-Μικροφυσική νεφών

Μοντέλα ατμοσφαιρικής κυκλοφορίας

Εφαρμοσμένος ενεργειακός σχεδιασμός και ανάλυση

Περιβαλλοντική ρύπανση και διαχείριση

Αλληλεπίδραση εδάφους-ατμόσφαιρας-ωκεανών

Γεωργική και Δασική Μετεωρολογία-Υδρολογία

Δ' ΕΞΑΜΗΝΟ

Διπλωματική εργασία ΔΜ=3

Η διπλωτική εργασία ξεκινά το Γ' εξάμηνο και πρέπει να έχει περατωθεί μέχρι το τέλος του Δ' εξαμήνου

Στο ΜΔΕ Φυσική Περιβάλλοντος οι φοιτητές οφείλουν να πάρουν τουλάχιστον 50 διδακτικές μονάδες από μαθήματα συμπεριλαμβανομένης και της διπλωματικής εργασίας.

Οι φοιτητές είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν σειρά σεμιναρίων που θα διοργανώνει ο τομέας σε όλη τη διάρκεια σπουδών του ΜΔΕ, σε εξειδικευμένα θέματα που θα παρουσιάζονται από μέλη ΔΕΠ και διδάκτορες του τομέα, καθώς και προσκεκλημένους ομιλητές από άλλα Τμήματα του Πανεπιστημίου ή άλλων Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αλλοδαπής. Τη διοργάνωση των σεμιναρίων που θα πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια σπουδών αναλαμβάνει ένα μέλος ΔΕΠ, στον οποίο αναλογεί μία διδακτική ώρα. Το σεμινάριο θα έχει βαθμολογία που θα προκύπτει από τον ποσοστό συμμετοχής του κάθε φοιτητή: 1 μονάδα θα αντιστοιχεί στην παρουσία ανά σεμινάριο, με ελάχιστο βαθμό 6 μονάδες/παρουσίες.

Στο 1ο εξάμηνο υπάρχει δυνατότητα ενισχυτικής διδασκαλίας στα γενικότερα θέματα της Φυσικής Ατμόσφαιρας για τους φοιτητές που κρίνεται απαραίτητο από τα μέλη ΔΕΠ που έχουν επιλεγεί ως επιβλέποντες, λαμβάνοντας υπόψη το προπτυχιακό τους υπόβαθρο, προκειμένου να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του μεταπτυχιακού. Η ενισχυτική διδασκαλία γίνεται από μέλος ΔΕΠ που ορίζει ο Τομέας.

Στο τέλος του 1ου εξαμήνου ο κάθε φοιτητής σε συνεργασία με τον επιβλέποντα, αποφασίζει τα μαθήματα επιλογής που θα παρακολουθήσει στα επόμενα δύο εξάμηνα.